wtorek, 12 styczeń 2021 11:09

Leczenie kanałowe – co to jest i na czym polega?

Leczenie endodontyczne, czyli tak zwane leczenie kanałowe jest to bardzo popularna metoda umożliwiająca długie zachowanie własnych zębów w jamie ustnej.

Wielu pacjentów słysząc od stomatologa – ząb jest do leczenia kanałowego – jest przerażonych i od razu wyobraża sobie bolesny zabieg na fotelu dentystycznym. Czym tak naprawdę jest to leczenie i czy mamy się go obawiać?

Każdy ząb zbudowany jest z miazgi. Jest to tkanka znajdująca się w specjalnej komorze wewnątrz naszego zęba. Składa się ona m.in z naczyń i nerwów oraz komórek. Kiedy jest głęboki ubytek i próchnica sięga wnętrza naszego zęba dochodzi do stanu zapalnego miazgi. Docierają do niej bakterie i ją niszczą. Pacjent może wtedy odczuwać bardzo silny ból. Jedynym ratunkiem dla takiego zęba jest usunięcie zakażonej tkanki. Po dokładnym oczyszczeniu zastąpienie jej innym podobnym biozgodnym materiałem, który będzie mógł wypełnić wyleczoną jamę zęba. Na tym właśnie polega leczenie endodontyczne – na usunięciu zakażonej tkanki, odpowiednim opracowaniu kanałów, znajdujących się w korzeniach zęba oraz ich przygotowaniu, żeby móc później wypełnić ząb szczelnie materiałem miazgo-zastępczym. To pozwala na uniknięcie reinfekcji, czyli ponownego zakażenia zęba.

Przyczyn zapalenia miazgi może być wiele, jednak najczęstszą z nich jest próchnica. Dlatego tak bardzo ważne jest dbanie o stan jamy ustnej i nie dopuszczenie do powstawania ubytków próchnicowych-tak zwanych dziur.

Obecnie leczenie kanałowe jest zabiegiem bezbolesnym. Całe leczenie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent leży na fotelu stomatologicznym i nie czuje bólu, który najbardziej go przeraża. W zależności od stanu zapalnego zęba potrzebna jest odpowiednia ilość wizyt. Jednak najczęściej do takiego leczenia potrzebujemy jedną, dwie, maksymalnie trzy wizyty z naszym dentystą. Leczenie jest przeprowadzane w powiększeniu-stomatolog używa mikroskopu oraz zakładany jest na ząb koferdam-tak zwana guma, która izoluje przed dostępem śliny oraz chroni nas przed dostaniem się do jamy ustnej płynów i innych materiałów używanych podczas leczenia.

Leczenie kanałowe jest metodą przyszłościową, dzięki której możemy zachować nasz ząb w jamie ustnej przez długi okres. Pozwala ona na wyleczenie zęba, którego nerwy i naczynia są zniszczone przez bakterie. Dzięki endodoncji nie musimy usuwać własnych zębów, borykać się z brakami w jamie ustnej, kompleksami, trudnościami w jedzeniu, a także kosztownym leczeniem protetycznym i implantologicznym. Leczenie endodontyczne jest zabiegiem, który daje nam dużo możliwości, chroni przed ostatecznym leczeniem, którym jest ekstrakcja, usunięcie chorego zęba. Zwiększa żywotność naszego zęba i pozwala na długie cieszenie się własnym uśmiechem.

 

autor:
lek. dent. Oktawia Zacharek
Specjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji