wtorek, 12 styczeń 2021 11:10

Bonding – czyli jak uzyskać piękny uśmiech bez szlifowania zębów?

Bonding jest nieinwazyjną metodą poprawy wyglądu zębów wyknywany na jednej wizycie u dentysty.

Wykonywany jest bezboleśnie w znieczuleniu miesjcowym i polega na nałożeniu odpowiednich cienkich warstw materiału kompozytowego na powierzchnie zęba/ zębów po uprzednim ich oczyszczeniu. Dzięki duzej różnorodności materiałów kompozytowych możemy uzyskać naturalny estetyczny wygląd uśmiechu.

Jest to świetna metoda zarówno przy koniecznosći korekty koloru jak i kształtu zębów. Stosujemy ją np. w zębach przebarwionych, zbyt krótkich, zrotownych, zębach po leczeniu endodontycznym, przy zamykaniu luk między zębami, zębach złamanych lub po inych urazach oraz przy genetycznych zaburzeniach tkanek zębowych.

Bonding może dotyczyć jednego bądź kilku zębów w zależności od potrzeb i oczekiwać pacjenta. Obecne na rynku rodzaje kompozytów o różnym kolorze, wysyceniu barwy, głębi i przezierności pozwalają uzyskać szczegóły charakterystyczne dla sąsiednich zębów i porządane przy zachowaniu naturalności zęba. Obecnie przy odpowiednich umiejętnościach dentysty nie jest trudnym uzykanie niewidzialnych wypełnień zęba, na którego wyglad składają się różne barwy, ale też przezierności, plamki itp. szczegóły, które możemy uzyskać również w przypadku bondingu.

W przypadkach gdy pacjent chce uzyskać piękny uśmiech dentysta razem z pacjentem analizuje wygląd i położenie zębów i wspólnie podejmują decyzję, które zęby poddać leczeniu. W większości przypadków wkonuje się bonding siekaczy i kłów (od tzw trójki do trójki), ale u niektórych pacejntów ze względu na szeroki uśmiech i dużą ekspozycje zębów decydujemy się też na bonding czwórek i piątek. W każdym razie raz wykonany bonding na zębach od kła do kła nie zamyka frutki na poprawę wyglądu pozostałych zębów.

Jest to dobra, mniej kosztowna alternatywa do licowek porcelanowych, aczkolwiek w przeciwieństwie do licówek porcelanowych wymaga odświeżania powierchni zęba pokrytego tą cienką warstwą materiału. Dzieje się tak dlatego ponieważ w zależności od diety pacjenta (głównie od obecności w niej bardzo dużej ilości spożywanej kawy, herbaty i innych barwiących napojów i pokarmów) oraz palenia papierosów powierchnia materiału może ulegać z czasem przebawieniom. Wymagane jest wtedy jej odświeżnie przez polerwanie tego materiału, które może być wykonane na np. okresowej kontroli uzębienia. Mimo wszystko w większości przypadków efekt utrzymuje się przez kilka lat i jest jedną z najprostszych metod uzyskania oczekiwanego wyglądu zębów.

 

autor:
lek. dent. Adrian Przewoski